logo
  • E-mail

    biuro@echoeg.com

  • PHONE

    +48 577.052.973

  • MAIN OFFICE

    PL, Warszawa, Al. Krakowska 110/114 B27




PRZEANALIZOWALIŚMY ZA CIEBIE UNIJNE ROZPORZĄDZENIE WS. REJESTRU CBAM


Unia Europejska zadziałała jak w zegarku. Rok przed rozpoczęciem okresu docelowego CBAM Komisja opublikowała rozporządzenie opisujące zasady funkcjonowania rejestru CBAM. To teleinformatyczny system, który umożliwi wymianę kluczowych informacji między importerami, a organami kontrolnymi. To tutaj importerzy złożą pierwszą roczną deklarację CBAM. Rejestr CBAM będzie istotny od 1 stycznia 2026 r. i zastąpi rejestr przejściowy CBAM. Treść rozporządzenia  o rejestrze CBAM poznaliśmy 18 grudnia 2024 r.

 

MYLI CI SIĘ REJESTR CBAM I REJESTR PRZEJŚCIOWY CBAM?

Czym różni się rejestr CBAM od rejestru przejściowego CBAM? Najważniejsze różnice to:

  • Rejestr przejściowy CBAM został stworzony w celu użytkowania w okresie przejściowym CBAM, czyli od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. Realnie będzie mógł być użytkowany co najmniej do 28 lutego 2026 r., kiedy kończy się okres korekty za IV kwartał 2025 r.
  • Rejestr CBAM został stworzony w celu użytkowania  w okresie docelowym CBAM, czyli od 1 stycznia 2026 r. Realnie będzie mógł być użytkowany w momencie jego udostępnienia przez Komisję Europejską.
  • Rejestr przejściowy CBAM służy do składania kwartalnych sprawozdań CBAM
  • Rejestr CBAM służy do składania rocznych deklaracji CBAM

LOGOWANIE PRZEZ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA

W celu logowania do rejestru CBAM, będzie stosowany unijny System Jednolitego Zarządzania Użytkownikami i Podpisem Cyfrowym (UUM&DS). Oprócz tego w proces dostępu do rejestru państwa członkowskie mogą włączyć krajowy system uwierzytelniania użytkowników. W Polsce w okresie przejściowym rolę takiego systemu pełni Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Prawdopodobnie ta sama platforma będzie służyła do logowania w okresie docelowym CBAM. Przedsiębiorcy liczą na to, że sprawdzone rozwiązania usprawnią proces uwierzytelniania użytkowników oraz poruszanie się w Rejestrze CBAM. W momencie startu pierwszej platformy CBAM – rejestru przejściowego – występowało wiele problemów technicznych.

 

WCIĄŻ BĘDZIE MOŻLIWY OUTSOURCING USŁUG

Importer będzie mógł przekazać dostęp do swojego rejestru CBAM osobie, która będzie działać w jego imieniu. Taka osoba będzie mogła realizować obowiązki CBAM importera, takie jak raportowanie roczne czy pozyskiwanie danych o emisjach z bazy przeznaczonej dla producentów. Komisja podkreśla jednak, że  odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów CBAM, zawsze ponosi importer.

 

NIE IGNORUJ PRZEPISÓW CBAM

Realizacja obowiązków CBAM przez importera będzie weryfikowana na zasadzie ciągłego monitoringu i wymiany informacji między organami celnymi, organami państw członkowskich i Komisji Europejskiej.

Rejestr CBAM będzie zawierał m.in.:

  • opcję złożenia wniosku o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM, który należy uzyskać w przypadku importu towarów CBAM do UE
  • roczne deklaracje o ilości zaimportowanych towarów CBAM
  • opcję złożenia wniosku o rejestrację operatorów,
  • sprawozdania z weryfikacji wydane przez weryfikatorów CBAM
  • informację o certyfikatach CBAM posiadanych przez upoważnionego zgłaszającego CBAM

Za pomocą tego rejestru Komisja Europejska będzie też analizować ryzyko obchodzenia przepisów przez importerów. System kontroli ma być kompleksowy i skuteczny, dlatego nie ignoruj przepisów CBAM.

Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji obowiązków, zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół CBAM pomógł już kilkudziesięciu importerom w identyfikacji towarów CBAM, w składaniu sprawozdań oraz w kontakcie z producentami.

 

PRAWO

Poniżej zostawiamy link do strony Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z omawianym rozporządzeniem:

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/3210 z dnia 18 grudnia 2024 r.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Grafika to dane kontaktowe firmy w formie ilustracyjnej

biuro@echoeg.com | +48 570 405 973

 

 

    ECHO Environmental Group
    Privacy Overview

    This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.