Podmioty prowadzące działalność w Unii Europejskiej najprawdopodobniej dostaną dodatkowy rok na przygotowanie się do Rozporządzenia EUDR. Najprawdopodobniej, bo procedura odraczania wciąż się toczy. Instytucje unijne uzgadniają ostateczny tekst rozporządzenia i od tego, kiedy skończą, zależy to, czy faktycznie wymagania zaczną obowiązywać z opóźnieniem. Najprawdopodobniej termin zostanie jednak przesunięty, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się planowanym zmianom.
EUDR to rozporządzenie Unii Europejskiej ustanawiające obowiązki dla podmiotów handlujących towarami, których produkcja wiąże się z ryzykiem wylesiania lub degradacji lasów. Unia ustanowiła 7 kategorii dóbr objętych rozporządzeniem, czyli kakao, kawę, soję, palmę olejową, bydło, kauczuk, drewno.
Rozporządzenie zobowiązuje podmioty, które handlują tymi towarami oraz produktami wytworzonymi z tych towarów do spełnienia wielu wymagań. Dajmy na to, że firma sprzedaje produkty z z kauczuku np. opony. Taka firma będzie musiała sprawdzać i raportować innymi:
Brak spełnienia któregoś z powyższych lub wielu innych wymagań EUDR będzie skutkował zakazem sprzedaży produktów na rynku unijnym oraz ich wywozu z Unii. Przewidywane są również kary finansowe w wysokości do 4% łącznego rocznego obrotu firmy. Przepisy mają na celu zmniejszenie skali wylesiania i degradacji lasów na całym świecie.
Więcej o wymaganiach EUDR przeczytasz w naszej zakładce poświęconej rozporządzeniu – https://echoeg.com/eudr-okresl-i-zrealizuj-z-nami-swoje-obowiazki/
Omawiane rozporządzenie jeszcze nie zostało w pełni wdrożone, a już zaproponowano zmiany w zakresie jego treści. Pierwotnie przepisy miały zacząć obowiązywać 30 grudnia 2024 r. dla dużych i średnich przedsiębiorstw oraz 30 czerwca 2025 r. dla przedsiębiorstw małych i mikro. W październiku Komisja Europejska zawnioskowała o przesunięcie daty rozpoczęcia stosowania regulacji o jeden rok.
14 listopada 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził wniosek Komisji, ale to nie oznacza, że odroczenie przepisów o rok jest pewne. Regulacja w nowym brzmieniu ma trafić do komisji parlamentarnej, w której odbędzie się dyskusja międzyinstytucjonalna. Tekst będzie musiał zostać zatwierdzony zarówno przez Radę jak i przez Parlament. Dopiero wówczas zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Nie ma pewności, czy Unia Europejska zdąży na czas odroczyć przepisy, choć takiego rozwiązania wszyscy oczekują. Zmiany w kalendarium EUDR obrazuje poniższa grafika:
Większość interesariuszy rozporządzenia wie, że trwają prace nad oficjalnym przesunięciem daty obowiązywania rozporządzenia EUDR. Jednak Parlament Europejski zaakceptował również kilka innych poprawek zaproponowanych przez Komisję. Te zmiany będą miały równie istotny wpływ na ostateczne brzmienie przepisów. Najistotniejszą nowością jest wprowadzenie czterostopniowego systemu klasyfikacji krajów lub ich części pod kątem stopnia ryzyka niezgodności z wymogami EUDR zamiast systemu trzystopniowego. Do istniejących kategorii:
dodano
Wszystkie poprawki przyjęte przez Parlament Europejski 14 listopada 2024 r. opisaliśmy w formie przystępnej tabeli wraz z wyjaśnieniem wprowadzonych zmian (fragment przygotowanych przez nas treści na grafice poniżej)
Jeśli chcesz zapoznać się z pozostałymi zmianami, napisz lub zadzwoń do nas, a udostępnimy ci tę treść za darmo. Zachęcamy do kontaktu!