logo
  • E-mail

    biuro@echoeg.com

  • TELEFON

    +48 577.052.973

  • BIURO GŁÓWNE

    PL, Warszawa, Al. Krakowska 110/114 B27




PRZEANALIZOWALIŚMY ZA CIEBIE UNIJNE ROZPORZĄDZENIE WS. REJESTRU CBAM


Unia Europejska zadziałała jak w zegarku. Rok przed rozpoczęciem okresu docelowego CBAM Komisja opublikowała rozporządzenie opisujące zasady funkcjonowania rejestru CBAM. To teleinformatyczny system, który umożliwi wymianę kluczowych informacji między importerami, a organami kontrolnymi. To tutaj importerzy złożą pierwszą roczną deklarację CBAM. Rejestr CBAM będzie istotny od 1 stycznia 2026 r. i zastąpi rejestr przejściowy CBAM. Treść rozporządzenia  o rejestrze CBAM poznaliśmy 18 grudnia 2024 r.

 

MYLI CI SIĘ REJESTR CBAM I REJESTR PRZEJŚCIOWY CBAM?

Czym różni się rejestr CBAM od rejestru przejściowego CBAM? Najważniejsze różnice to:

  • Rejestr przejściowy CBAM został stworzony w celu użytkowania w okresie przejściowym CBAM, czyli od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. Realnie będzie mógł być użytkowany co najmniej do 28 lutego 2026 r., kiedy kończy się okres korekty za IV kwartał 2025 r.
  • Rejestr CBAM został stworzony w celu użytkowania  w okresie docelowym CBAM, czyli od 1 stycznia 2026 r. Realnie będzie mógł być użytkowany w momencie jego udostępnienia przez Komisję Europejską.
  • Rejestr przejściowy CBAM służy do składania kwartalnych sprawozdań CBAM
  • Rejestr CBAM służy do składania rocznych deklaracji CBAM

LOGOWANIE PRZEZ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA

W celu logowania do rejestru CBAM, będzie stosowany unijny System Jednolitego Zarządzania Użytkownikami i Podpisem Cyfrowym (UUM&DS). Oprócz tego w proces dostępu do rejestru państwa członkowskie mogą włączyć krajowy system uwierzytelniania użytkowników. W Polsce w okresie przejściowym rolę takiego systemu pełni Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Prawdopodobnie ta sama platforma będzie służyła do logowania w okresie docelowym CBAM. Przedsiębiorcy liczą na to, że sprawdzone rozwiązania usprawnią proces uwierzytelniania użytkowników oraz poruszanie się w Rejestrze CBAM. W momencie startu pierwszej platformy CBAM – rejestru przejściowego – występowało wiele problemów technicznych.

 

WCIĄŻ BĘDZIE MOŻLIWY OUTSOURCING USŁUG

Importer będzie mógł przekazać dostęp do swojego rejestru CBAM osobie, która będzie działać w jego imieniu. Taka osoba będzie mogła realizować obowiązki CBAM importera, takie jak raportowanie roczne czy pozyskiwanie danych o emisjach z bazy przeznaczonej dla producentów. Komisja podkreśla jednak, że  odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów CBAM, zawsze ponosi importer.

 

NIE IGNORUJ PRZEPISÓW CBAM

Realizacja obowiązków CBAM przez importera będzie weryfikowana na zasadzie ciągłego monitoringu i wymiany informacji między organami celnymi, organami państw członkowskich i Komisji Europejskiej.

Rejestr CBAM będzie zawierał m.in.:

  • opcję złożenia wniosku o przyznanie statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM, który należy uzyskać w przypadku importu towarów CBAM do UE
  • roczne deklaracje o ilości zaimportowanych towarów CBAM
  • opcję złożenia wniosku o rejestrację operatorów,
  • sprawozdania z weryfikacji wydane przez weryfikatorów CBAM
  • informację o certyfikatach CBAM posiadanych przez upoważnionego zgłaszającego CBAM

Za pomocą tego rejestru Komisja Europejska będzie też analizować ryzyko obchodzenia przepisów przez importerów. System kontroli ma być kompleksowy i skuteczny, dlatego nie ignoruj przepisów CBAM.

Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji obowiązków, zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół CBAM pomógł już kilkudziesięciu importerom w identyfikacji towarów CBAM, w składaniu sprawozdań oraz w kontakcie z producentami.

 

PRAWO

Poniżej zostawiamy link do strony Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z omawianym rozporządzeniem:

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/3210 z dnia 18 grudnia 2024 r.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Grafika to dane kontaktowe firmy w formie ilustracyjnej

biuro@echoeg.com | +48 570 405 973