Nowe zasady segregacji odpadów budowlanych
Już od 1 stycznia 2025 r. będą duże zmiany w zakresie gospodarowania odpadami budowlanymi.
ZMIANY
Nowy art. 101a ustawy o odpadach, nakazuje selektywne zbieranie i odbieranie odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz sortowanie ich na frakcje:
- drewno,
- metale,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- gips,
- odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne
- kamienie
Jeśli odebrane odpady nie zostały poprawnie posortowane, podlegają sortowaniu. Możliwe jest zatem zebranie i odebranie nieposortowanych odpadów, jednak należy je posortować. Sortowanie powinno nastąpić w oparciu o stosowną decyzję, ponieważ sortowanie odpadów stanowi proces odzysku.
ZWOLNIENIE
Obowiązku sortowania nie stosuje się do:
- gospodarstw domowych;
- punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i) oraz
- rodzajów i ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (U. 2019 poz. 2531)
KARY ADMINISTRACYJNE
Z art. 101a ustawy o odpadach ściśle powiązany jest art. 194 ust. 1 pkt 6a, który również zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 r. :
„administracyjną karę pieniężną wymierza się za nieprowadzenie selektywnego zbierania, odbierania i sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 101a”.
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z prawem i zmianami w ochronie środowiska zapraszamy do kontaktu z nami.