Procedura współpracy w zakresie przeprowadzanie audytów środowiskowych tzw. EDD (ang. Environmental Due Diligence) – faza I oraz faza II, pozwalających na stwierdzenie źródła pochodzenia, rodzajów zanieczyszczeń oraz ich stężenia:
Faza I Audytu Środowiskowego EDD
Głównym celem Etapu I, poza sprawdzeniem wywiązywania się z zobowiązań formalno-prawnych względem środowiska przez dane przedsiębiorstwo jest zebranie informacji na temat potencjalnych źródeł zanieczyszczeń i stwarzanych przez nie zagrożeń poprzez:
- ustalenie listy obiektów stanowiących potencjalne źródło zanieczyszczeń np. zakłady przemysłowe, tereny poprzemysłowe, składowiska odpadów, stacje paliw, bazy przeładunkowe itp.
- ustalenie listy substancji, których wystąpienie jest spodziewane ze względu na rodzaj działalności prowadzonej w danym obiekcie/nieruchomości lub w ich sąsiedztwie,
- rozpoznanie warunków geologicznych i możliwych kierunków migracji zanieczyszczeń,
- zaprojektowanie nawierceń, ustalenie niezbędnej ilości próbek gleby i wody do pobrania oraz zakresu analiz.
Faza II Audytu Środowiskowego EDD
Działania w zakresie Fazy II koncentrują się na określeniu charakterystyki środowiska gruntowo-wodnego oraz interpretacjach wyników pod kątem zanieczyszczeń zgodnie z wymaganiami prawa polskiego.
Z obszarów zakwalifikowanych jako obszary prawdopodobnego występowania zanieczyszczeń wokół potencjalnych źródeł wytypowanych w Fazie I pobiera się próbki (gleby lub/i wody gruntowej/podziemnej) , które następnie analizuje się, w celu określenia stężenia potencjalnych zanieczyszczeń. Wynikiem przeprowadzonych czynności jest raport zawierający informacje na temat:
- oceny danej nieruchomości pod kątem prawdopodobieństwa występowania zanieczyszczeń,
- lokalizacji oraz liczby pobranych prób,
- wyników przeprowadzonych analiz oraz ich interpretacji,
- wyznaczenie obszarów przeznaczonych do rekultywacji oraz zaproponowanie metod działań naprawczych.
Faza III Audytu Środowiskowego EDD
Jest to faza obejmująca szczegółowe projektowanie oraz wykonawstwo prac rekultywacyjnych lub remediacyjnych, zidentyfikowanego zanieczyszczenia środowisko gruntowo-wodnego.