Nieustanne pogarszanie się stanu naszego środowiska jest jednym z największych problemów, z jakim nasze pokolenie musi się zmierzyć. Wzrost zanieczyszczeń powietrza oraz środowiska gruntowo-wodnego stanowi pośrednio oraz bezpośrednio istotny czynnik ryzyka zdrowotnego i środowiskowego. Zanieczyszczenia gleby z kolei, mogą ulegać depozycji do środowiska wodnego na skutek wymywania szkodliwych substancji, powodując zanieczyszczenie wód powierzchniowych, gruntowych jak i podziemnych. Właściwa ocena zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego oraz określenie ryzyka środowiskowego na danym obszarze, stanowi więc podstawę do wszelkich ustaleń związanych z określeniem odpowiedzialności za szkody w środowisku.
Koszty rekultywacji terenu, w przypadku niektórych rodzajów zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego mogą przekraczać koszty nieruchomości, stąd też sprawą niezwykle istotną jest identyfikacja rodzajów zanieczyszczeń występujących na danym terenie oraz ich pochodzenie. Wielu przedsiębiorców, stojąc w obliczu perspektywy konieczności ponoszenia kosztów przywracających środowisko do właściwego stanu, decyduje się na podejmowanie środków zaradczych zanim pojawi się poważna odpowiedzialność finansowa.
Dodatkowo podejmowanie działań mających na celu audytowanie prawidłowości funkcjonowania według określonych wymagań i standardów, jak również posiadanie właściwe opracowanej dokumentacji środowiskowej/ BHP jest w chwili obecnej procesem pozwalającym na wypełnienie nałożonych obowiązków prawnych w zakresie dynamicznie zmieniającego się ustawodawstwa w zakresie ochrony środowiska i innych obszarach powiązanych.
Nasi eksperci i audytorzy przeprowadzają audyty i oceny stanu środowiska w zależności od potrzeb organizacji, są to między innymi:
Kiedy dotyczy:
Procedura współpracy w zakresie przeprowadzenia audytu w zakresie ochrony środowiska/ BHP:
![]() | Audyt tj. analiza zakresu korzystania ze środowiska, posiadanej dokumentacji środowiskowej, BHP i innej spełniania wymogów prawnych wynikających z ustaw oraz posiadanych pozwoleń |
![]() | Opracowanie raportu zgodności z wymogami polskiego prawa wraz z opracowaniem działań korygujących koniecznych do wprowadzenia |
![]() | Dalsze doradztwo w realizacji zaleceń wynikających z raportu zgodności |
Procedura współpracy w zakresie przeprowadzanie audytów środowiskowych tzw. EDD (ang. Environmental Due Diligence) – faza I oraz faza II, pozwalających na stwierdzenie źródła pochodzenia, rodzajów zanieczyszczeń oraz ich stężenia:
Faza I Audytu Środowiskowego EDD
Głównym celem Etapu I, poza sprawdzeniem wywiązywania się z zobowiązań formalno-prawnych względem środowiska przez dane przedsiębiorstwo jest zebranie informacji na temat potencjalnych źródeł zanieczyszczeń i stwarzanych przez nie zagrożeń poprzez:
Faza II Audytu Środowiskowego EDD
Działania w zakresie Fazy II koncentrują się na określeniu charakterystyki środowiska gruntowo-wodnego oraz interpretacjach wyników pod kątem zanieczyszczeń zgodnie z wymaganiami prawa polskiego.
Z obszarów zakwalifikowanych jako obszary prawdopodobnego występowania zanieczyszczeń wokół potencjalnych źródeł wytypowanych w Fazie I pobiera się próbki (gleby lub/i wody gruntowej/podziemnej) , które następnie analizuje się, w celu określenia stężenia potencjalnych zanieczyszczeń. Wynikiem przeprowadzonych czynności jest raport zawierający informacje na temat:
Faza III Audytu Środowiskowego EDD
Jest to faza obejmująca szczegółowe projektowanie oraz wykonawstwo prac rekultywacyjnych lub remediacyjnych, zidentyfikowanego zanieczyszczenia środowisko gruntowo-wodnego.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i bieżącej obsłudze firm, posiadamy niezbędne doświadczenie zarówno merytoryczne, i praktyczne, aby w kompleksowy sposób przeprowadzić proces oceny Twojej firmy.